Avui fa tres anys vam presentar la Plataforma Salvem el CP Congrés

Gràcies a la nostra mobilització vam aconseguir la coberta de la pista Pegaso i el projecte del Poliesportiu Camp del Ferro, que es començarà a construir a finals de 2017

20/12/2016

Avui fa exactament tres anys, el 20 de desembre de 2013, vam posar en marxa la Plataforma Salvem el CP Congrés i ens vam manifestar per denunciar la situació del nostre club, que portava prop de 22 anys de provisionalitat a les pistes de l’Escola Pegaso de la Sagrera esperant un nou pavelló cobert promés per l’Ajuntament de Barcelona després de que el 1992 la nostra entitat fos obligada a deixar les velles instal·lacions del carrer Vèlia, on havia nascut el 1959, al barri del Congrés.

La mobilització col·lectiva de tot el club, que no tenia clar el seu futur a punt d’exhaurir el conveni de 25 anys d’us de les instal·lacions de l’Escola Pegaso, va donar els seus fruits perquè l’estiu de 2014 van començar les obres de la nova coberta (també provisional) d’una de les pistes, que vam inaugurar el dia 11 de setembre d’aquell mateix any a l’espera que es desencallés el projecte de construcció del nou Poliesportiu Camp del Ferro de la Sagrera, on l’Ajuntament tenia l’intenció de reubicar el nostre club.
Després de moltes negociacions i de participar en l’elaboració de les bases, el següent pas va arribar el mes de juny de 2015, quan es va donar a conèixer el nom del guanyador del concurs del projecte de construcció del nou equipament esportiu, que només quedava pendent del seu finançament.

I aquest mes de desembre de 2016, tres anys després d’aquella demostració de força a les nostres pistes, l’Ajuntament ha aprobat per fi la dotació econòmica del Pla Executiu Urbanistic (PEU) que a finals de 2017 permetrà que comenci la construcció del nou Poliesportiu Camp del Ferro de la Sagrera, que ha de ser la nova casa del nostre club i que hauria d’estar acabat el 2019. La lluita té recompensa!

Imatges per la història del Clàssic

2015
2016
2018
2020. Pandemia
2021
2022
2023